Eklem Proloterapisi

EKLEM KİREÇLENMESİ

Eklem ProloterapisiKireçlenme (osteoartrit); eklemlerde, kıkırdak kaybının ve hasarının bir sonucudur ve dejenerasyonla ilerleyici ve işlev bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. Eklemlerde ağrıya neden olur. Eklemleri oluşturan her bir kemiğin ucunda kemiğin üzerini örten kıkırdak doku mevcuttur. Kıkırdak eklemin hareketini rahat yapması için yumuşak, kaygan bir yüzey oluşturur ve kemikler arası yastık gibi hareket eder. Kemiklerin birbirine sürtmesine engel olur.

Kıkırdak yapısı yaş ilerledikçe değişmeye başlar. Yaşla birlikte kıkırdak ta yaşlanır. Fazla ve kötü kullanılan ya da hastalıklı eklemde kıkırdak daha kolay zarar görür. Bu kıkırdak hasarının oluşma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Kıkırdak hasarının yanında, eklemdeki eklem zarlarının salgıladığı sıvı normal özelliğini yitirir ve bunun sonucunda eklem hasarı ilerler. Kireçlenmede eklem sıvısı yeteri miktarda bulunmayabilir ve özelliği bozulmuş olabilir. Bu değişiklikler eklemdeki kıkırdak yıkımının ve belirtilerinin sebeplerinden biri olabilir.

Kireçlenmenin en sık görüldüğü eklemler, diz ve kalça eklemleridir.

Diz eklemi kireçlenmesi (Gonartroz)

Kireçlenme, diz ekleminde kıkırdak dokunun yıkımından (eklem harabiyeti) ve yoğunluğunun azalmasından dolayı oluşan eklem ağrısına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalıktır. Ayrıca dejeneratif eklem hastalığı, artroz, osteoartroz veya hipertrofik artrit gibi birçok değişik isimleri ile de bilinir. Genetik faktörler kireçlenme üzerinde rol oynar, ancak ileri yaş, kilo, ağır iş, menisküs yırtıkları, eklemlerde tekrarlayan zorlanmalar ve travmalar gibi etkenler kireçlenmeyi hızlandırıp ortaya çıkmasına neden olabilir. Kireçlenme yaş ilerledikçe daha sık görülür ve hem kadınları hem de erkekleri etkiler.

Bulgular ve belirtiler

Hareket ettiğinizde eklemlerinizde sürtünme veya çekme hissini duyabilirsiniz. Ayrıca diz eklemi bölgesinde hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz. Herhangi bir merdivenden inip çıkmak, bir sandalyeden kalkmak veya bir yere oturup kalkmak ağrı verici olabilir. Ağrı başlangıçta daha hafifken yürüdükçe artış gösterip yürümenizi engelleyecek şekilde olabilir. Ağrı ve hareketsizlik nedeniyle diz çevresindeki kaslarda zayıflama ve erime olabilir.

Kalça eklemi kireçlenmesi (Koksartroz)

Kalça kireçlenmesi  en sık rastlanan kalça ağrısı sebebidir. Kalça eklemi artrozu ya da halk arasında yaygın kullanılan adıyla kalça eklemi kireçlenmesi, eklem yüzeyini kaplayan kıkırdağın aşınmasından kaynaklanan ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan ek bir hastalık (doğumsal kalça hastalıkları, geçirilmiş kalça eklemi enfeksiyonu, kalça ekleminde büyüme kıkırdağının kayması, romatizmal hastalıklar), geçirilmiş bir travma ya da steroid kullanımı olabileceği gibi hiçbir ek hastalık olmaksızın kendiliğinden de ortaya çıkabilmektedir. Ailede eğer artroz varsa, ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Kalça eklemindeki artroz daha çok orta ve ileri yaşlarda ve erkeklerde görülmektedir.

Bulgular ve belirtiler

Kalça artrozunun ilk belirtisi kalça ekleminde bir rahatsızlık ve tutukluk olmasıdır. Bu rahatsızlık başlangıçta sabahları uyanma ve yataktan kalkma ile ortaya çıkar. Ağrı hareket ve eklem üzerine yük bindirilmesi ile artar, istirahatte biraz rahatlar. Hastalık ilerledikçe ağrı ve diğer şikayetler dinlenmekle de geçmez. Hasta ağrıdan dolayı aktivitelerini azaltır. Eklem aralığı iyice daralır. Kalça hareketleri kısıtlanır ve topallama olur. Ağrı bazen dize de vurabilir. Bu nedenle diz ağrısı ile gelen hastalar mutlaka kalça eklemi yönünden de değerlendirilmelidir.

Eklem kireçlenmesi nasıl tedavi edilir ?

İyi bir tedavi programı eklem ağrısını ve tutulmasını azaltıp, eklem hareketlerini arttırmaya ve yaşamınızı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Fizik tedavi, kilo kontrolü, hasta eğitimi ve proloterapi hep birlikte planlanmalıdır. Bunlar faydalı olmadığında ancak ameliyat düşünülebilir. Tedavi programı, hastalığın ciddiyetine, şikayetlerinizin şiddetine, yaşınıza ve diğer sağlık problemlerinize bağlı düzenlenmektedir.

Fizik tedavi

Fizyoterapistler günlük yaşamınızdaki aktivitelerinizi, günlük işlerinizi sürdürmenize şu şekilde yardımcı olabilirler:

  • Kas gücü ve eklem hareket mesafenizi geliştirmenize yardımcı olurlar
  • Sıcağı ve soğuğu doğru olarak kullanmayı öğretirler (sıcak bazı durumlarda kas spazmlarını ve acıyı azaltır, soğuk bazı durumlarda ağrıyı azaltır ağrılı bölgeyi uyuşturur)
  • Ağrılı bölgelere splint (atel, özel cihazlar) uygularlar
  • Doğru eklem kullanımı ve enerji koruma prensiplerini öğretirler
  • Uygun ayakkabı tavsiye ederler

Fizyoterapi sayesinde eklemlerde daha az ağrı, günlük görevleri yapmada daha fazla kolaylık ve eklemlerde daha az baskı olacaktır.

Kilo Kontrolü

İdeal kiloda kalmak veya kilo vermenin birçok avantajları vardır. Kilo vermek ağırlığınızı taşıyan diz ve kalça eklemlerinde baskıyı azaltarak ağrıyı azaltır. Kilo vermenin formülü daha az kalorili yemek ve fiziksel aktivitenizi arttırmaktır. Bol bol egzersiz yapılmalıdır.

Hasta Eğitimi

Hastaların sağlık ekibiyle ortaklaşa çalışarak tedavilerinde daha aktif rol almaları gerekmektedir. Hastalar hastalıkları ve yapılan tedaviler hakkında yeterli bir şekilde bilgilendirilmelidir.

Ameliyat

Çoğu diz kireçlenmesi olan hasta hiçbir zaman ameliyata ihtiyaç duymayacaktır. Fakat, ameliyat sürekli diz eklem ağrısı ve ciddi eklem hasarı olduğunda yararlı olabilir. Ameliyatta kemikteki bozukluk düzeltilip sonra kemik daha iyi bir pozisyonda tekrar yerine oturtulur. Total eklem artroplastisi diz eklemlerinin yeniden düzeltilmesini sağlayan bir ameliyat işlemidir.

İleri evre kalça kireçlenmesi varsa, geceleri ve istirahatle ağrı geçmiyorsa total kalça protezi ameliyatı önerilmektedir. Bu ameliyatta eklem yüzeyi ve femur başı çıkarılarak, yerlerine protez takılır, bu sayede ağrılardan kurtulunur ve kalça eklem hareket açıklığı artırılmış olur.

Uygun şartlarda ve hastalarda yapılan eklem cerrahileri çoğu kireçlenmesi olan hastalarda oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrası rehabilitasyon yapılması ve kasların güçlendirilmesi çok önemlidir.

Eklem Kireçlenmelerinde ‘Proloterapi’ nasıl iş görür?

eklem kireçlenmesi

Proloterapi uygulaması kronik hasarlı dokular üzerinde en etkin iş gören uygulamadır. Eklem kireçlenmesi ile birlikte görülen eklem aralığında daralma eklem instabilitesinden kaynaklanır. Kireçlenme nedeniyle ağrı ve fonksiyon kaybı ile başvuran bir kişide eklemin muayenesi yapılarak instabiliteye neden olan bağ dokusu elemanları tespit edilir. Proloterapinin hedefi tam da zayıflamış olan bu bağlardır. Proloterapi uygulaması dizinizdeki ya da kalçanızdaki kireci çözmez ancak, bu süreçte eklemi destekleme görevini yapamaz hale gelmiş ligamentleri ve tendonları güçlendirerek ekleminizdeki laksiteyi(gevşekliği) düzeltir. Böylece eklem zarı yeniden eklem sıvısı üretmeye başlar ve eklem kıkırdağı kendini yenileyebilir.