Migren Tedavisi Var Mı?

migren tedavisi

Migren Nedir?

 

Migren çok çeşitli belirtilere sahip karmaşık bir durumdur. Birçok insan için migrende ana özellik ağrılı bir baş ağrısıdır. Diğer belirtiler arasında ise bulanık görme, ışığa, sese ve kokuya duyarlılık ve kusma yer alır. Migren atakları oldukça korkutucu olabilir ve kişi birkaç saat boyunca dinlenmek zorunda kalabilir. Şiddetli baş ağrılarına sebep olan bu rahatsızlığın henüz tıp dünyasında migren tedavisi başlığı altında kesin bir çözümü de yoktur.

 

Belirtiler kişiden kişiye değişir ve bireyler farklı ataklar sırasında farklı belirtilere sahip olabilir. Atakların uzunluğu ve sıklığı her hastada farklılık gösterebilir. Migren atakları genellikle 4 ile 72 saat sürmektedir. Migren iş, aile ve sosyal yaşam üzerinde beklenmedik bir etki yaratabilir.

 

 Farklı Migren Tipleri Var Mı?

 

Tıp dünyasında da belirtildiği üzere farklı migren tipleri olmasına rağmen hangi migren tedavisi yöntemi uygulanması gerektiği konusunda bir uzmana danışmakta fayda vardır. 1988 yılında Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen migren ve baş ağrısına yönelik bir sınıflandırma sistemi üretti. Bu, o zamandan beri güncel şekilde oluşan baş ağrısını tanımlamak için bir temel oluşturdu. Bu sisteme göre farklı belirtileri içeren migren türlerine farklı isimler verilir. Bu sınıflandırma da doktorların teşhis ve tedavi etmelerinde onlara kılavuz olur.

 

En yaygın migren tipleri iki kategoriye ayrılır: auralı migren ve aurasız migren. Auralı migren tabiri aynı zamanda, başka bir adı olan daha nadir görülen migren formları için de kullanılmaktadır. Geri dönüşümlü felç olarak bilinen ailevi hemiplejik migren de ‘auralı migren’ olarak isimlendirilir. Ayrı ayrı sınıflandırılan diğer nadir migren formları da vardır.

 

 Baş Ağrısı Mı Migren Mi?

Farklı baş ağrısı tipleri arasında ayrım yapmak zor olabilir. Değişen nedenlerden ötürü hayatın farklı zamanlarında farklı baş ağrıları yaşanabilir. Mesela, migreni yaşarken, aynı zamanda başka tür bir baş ağrısına da maruz kalınabilir.

 

 Tedavisi Nedir?

Migrenin karmaşık yapısı sebebiyle migren tedavisi insanlar arasında çeşitlilik gösterir. Şu anda migrenin kesin ve kalıcı bir tedavisi de yoktur. Ancak uzmanlar tarafından önerilen önleyici ilaçlar sayesinde bir nebze de olsa insanlar rahatlatılabiliyor.

 

 Migrene Ne Sebep Olur?

 

Migren için bilinen kesin bir neden olmamakla birlikte, çoğu insan genetik olarak migrene yatkındır. Migrene duyarlıysanız, genellikle migreni ortaya çıkaran belirli tetikleyiciler vardır. Bunlar arasında stres, beslenme eksikliği, alkol, kadınlarda sıklıkla görülen hormonal değişiklikler, uyku ve çevre eksikliği sayılabilir.