Menisküs Yırtığı Nedir?

 

Menisküs yırtıkları en sık görülen diz yaralanmaları arasındadır. Sporcular, özellikle temas sporunu ile uğraşanlar, menisküs hastalığı bakımından daha çok risk altında olmakla birlikte, herhangi yaştaki sporla uğraşmayan kişilerin de menüsküslerinde yırtıklar oluşabilir. Bu yırtıkla menisküs tedavisi yöntemleriyle kısa sürede iyileştirilebilirler.

 

 Diz Anatomisi

 

Diz kemiğini oluşturmak için üç kemik birleşir: uyluk kemiği (femur), incik kemiği(tibia) ve dizkapağı (patella). Kama şeklindeki iki kıkırdak parçası, uyluk kemiği ve incik kemiği arasında “amortisörler” olarak işlev görür. Bunlara menisküs denir. Bölgeyi yumuşatmaya ve sabit tutmaya yardımcı olmak için görevli olan sağlam lastiklere benzetilebilir. Yani kısaca belirtmek gerekirse menisküs, diz eklemini rahatlatmaya yardımcı olan iki kauçuk diske birlikte verilen addır.

 

 Menisküs Yırtığı Nasıl Oluşur?

 

Menisküs farklı şekillerde yırtılabilir. Yaygın yırtılmalarda kova sapı, flap ve radyal görülür. Sporla ilişkili menisküs yırtıkları ise genellikle ön çapraz bağ yırtıkları gibi diğer diz yaralanmaları ile birlikte ortaya çıkar. Ani menisküs yırtıkları sıklıkla spor sırasında olur ve bu yırtıkların kısa sürede menisküs tedavisi ile düzeltilebilmesi oldukça kolaydır. Oyuncular diz çökerek veya dizi bükerek yırtık yaşayabilirler. Yaşlı insanların ise daha çok dejeneratif menisküs yırtığı daha yüksektir. Kıkırdak zamanla zayıflar ve yırtılmaya sebebiyet verir. Eğer kıkırdak zayıflamışsa bir sandalyeden kalkarken bile menisküs yırtılabilir.

 

 Menisküsün belirtileri nelerdir?

 

Menisküs yırtığında görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

1- Ağrı

2- Dizlerde sertlik ve şişme

3- Dizin kilitlenmesi

4- Dizin hareket açısını kaybetmesi

 

 Menisküs Yırtığının Tedavisi

 

Menisküs yırtıklarının tedavisi genellikle artroskopik bir cerrahi operasyonla mümkündür. İlk olarak yırtılmış bir menisküs dikilir ve onarılır. Menisküs tedavisi için yapılan operasyon sırasında eğer yırtık onarıma uygun değilse, yırtılmış kısım tamamen çıkarılır. Operasyon sonrası ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Menisküs onarımı geçiren hastaların postoperatif dönemde birkaç hafta boyunca bir sandalye kullanmaları ve çömelmekten kaçınmaları gerekebilir.

 

Spora dönüş 4 hafta ile 3 ay arasında mümkün olmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi menisküs onarılmak için uygun değilse meniskti denen bir yöntemle yırtılan yer onarılmadan sadece menisküs yırtığı çıkarılır ve Menisküsün geri kalanı diz içerisinde bırakılır. Menisküs yapılarını onararak tedavi etmek, uzun süreli sağlık için daha önemli bir yöntemdir. Menisektomiden birkaç gün veya hafta sonra normal yaşama ve spora dönmek mümkündür.