Kireçlenmenin Tedavisi Mümkün Müdür?

kireçlenme tedavisi

Sık karşılaşılan kronik sağlık problemlerinden biri de eklem kireçlenmesidir. Eklem kıkırdak dokularının bölgesel kaybı nedeniyle eklemlerde meydana gelen ve sıklığı yaş ilerledikçe artan eklem dejenerasyonu olarak tanımlanabilir. Eklem kireçlenmesi çeşitli ağrılara ve hareket kısıtlıklarına neden olmakta ve insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Günümüzde kireçlenme tedavisi kapsamında birkaç uygulama bulunmaktadır. Fakat önemli olan eğitim ile koruyucu önlemlerin alınması ve kireçlenmeye neden olan faktörlerin bilinip önleyici tedaviler ile yaşam kalitesinin arttırılması olmalıdır.

Fazla Kilolardan Kurtulma ve Besin Önerileri

Özellikle dizlerde meydana gelen kireçlenmelerde, obezite ile bağlantılı bir durum söz konusu olmaktadır. Erken yaşlarda başlayan şişmanlığın diz kireçlenmesinin gelişimi bakımından büyük risk oluşturduğu bilinmektedir. Bu bağlamda fazla kiloya sahip hastalara diyet programları hazırlanır ve uygulanır. Fakat kireçlenme tedavisi doğrultusunda önerilen düşük kaloriye sahip besinlerin tüketilmesine uyum sağlayamama ve ağrı çekmemek için tercih edilen hareketsizlik nedeni ile kilo vermek kolay olmayabilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi uygulamaları, kireçlenme tedavisi kapsamında önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle kalça ve diz eklemleri gibi büyük eklem kireçlenmelerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi sayesinde ağrı ve tutukluk problemi azalmaktadır. Ayrıca kas spazmı hafiflemekte, eklem içinde ve çevresindeki ödem azalmaktadır. Bu bağlamda hastanın yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasitesi artmaktadır.

Egzersizler

Kireçlenmeden dolayı yaşanan hareketsizlik ve bunun neticesinde kaslarda meydana gelen güçsüzlük zamanla hareket kısıtlanması yönünde gelişim göstermektedir. Hareket etme konusunda bağımlı hale gelinmesini engellemek adına eklem hareketlerinin korunması gerekmektedir. Dolayısıyla egzersiz kireçlenmeye çözüm olmasa bile hareketsizlikten doğacak olumsuzlukların önüne geçmektedir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisinin ana hedefi ağrıyı azaltmaktır. Eklem kireçlenmesi hemen her zaman ödemle birliktelik gösterir. Günümüzde anti-inflamatuar özellikli ağrı kesiciler kireçlenme için sıkça reçete edilmektedir. Erken dönemde ağrı kontrolü sağlamakta etkilidir.

Eklem kireçlenmesi için kullanılan diğer ilaçlar; hyalüronik asit ve kollajen içeren gıda takviyeleridir.

OTC genel ismi altında reçetesiz satılan bu ürünler eklem içeriğini zenginleştirmeye yarar.

Eklem İçi Enjeksiyon Yöntemleri

Steroid Enj.:Uygulanan eklem içi steroid enjeksiyonları antiinflamatuar, antiödem, ağrı kesici etkilidir. Geçici süre ile ağrı ve hareket kısıtlılığını giderir. Ancak steroid enjeksiyonları orta-uzun vadede eklem kıkırdağı ve eklem boşluğundaki bağ dokular üzerinde destrüktif(yıkıcı) etkiye sahiptir. Bu nedenle en az 4-6 ay aralıklarla yapılmalı ve yıl içerisinde 3 defayı geçmemelidir.

Hyaluronik Asit Enj.: Eklem boşluğunu kaplayan jel kıvamında bir madde 3 aydan 1 yıla kadar eklem üzerindeki yükler için amortisör görevi görür. İyileşme beklentisi olmadan ağrıyı bir süreliğine ötelemek ve hastayı geçici olarak rahatlatmak amacıyla yapılır.

PRP ve Proloterapi Enj.: Rejeneratif enjeksiyon yöntemleri; zayıflamış, hasarlanmış bağ dokusunu doğal yollardan iyileştirmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.