Meydan Gazetesi (04.12.2015)

 Meydan Gazetesi 04.12.2015

YANLIŞ AYAKKABI ‘TOPUK DİKENİ’ YAPIYOR

Topuk dikeni, kişide hareket kısıtlılığı, eklemlerde kireçlenme ve istenmeyen kiloya sebep oluyor. Bunun yanı sıra komşu eklemleri ve omurgayı da etkilemeye başlayan topuk dikeni, diz ekleminde menisküs yırtığına, diz ve kalça eklemlerinde kireçlenmeye, omurgada postür bozukluğuna bağlı kronik ağrıya, omurga eğriliğine ve bel fıtığına yol açabiliyor.
Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Önder Taylan Çifçi, topuk ağrısının düztabanlarda, yüksek kavisli ayaklarda, şişmanlık problemi olanlarda, topuklu ayakkabı ya da babet tarzı düz ayakkabı kullananlarda, diyabetiklerde, çeşitli romatizma hastalıklarda ortaya çıkabildiğine dikkat çekti.
KALÇA PROBLEMİNE YOL AÇABİLİR

“Hastalar, tipik olarak sabah yataktan kalktıktan sonra ilk birkaç adımda topuk ağrısıyla karşılaşırlar ve bu ağrı kendiliğinden, yürümeyle azalır” diyen Çiftçi, şöyle devam etti: “Hastalar, çok uzun süre yürüdüklerinde veya ayakta kaldıklarında topuk ağrısından şikâyet ederler. İlerleyen zamanla ayakta şişme, çeşitli kemik deformiteleri, ayak bileğinde ağrı gibi sorunlar tabloya eklenir. Topuk dikeni rahatsızlığı, tedavi edilmezse kronik bir duruma dönüşebilir ve kişinin yürüyüş şeklini değiştireceği için zamanla ayak, diz, kalça ve sırt problemlerine yol açabilir.” cihan