Adana Egemen Gazetesi (03.10. 2015)

Adana Egemen 03.10.2015

 

OKUL DÖNEMİ OMURGA SAĞLIĞINI ETKİLİYOR!

Ergenlik döneminde gelişen, her yüz gençten üçünde rastlanılan omurga eğriliği, özellikle kız çocuklarında daha sık görülüyor. Sırt çantalarının ağırlığının ve ders çalışma alışkanlıklarının, omurga sağlığını etkilediğine dikkat çeken Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Önder Tavlan Çifçi, öğretmenlere ve ebeveynlere omurga sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dr. Önder Tavlan Çifçi “İnsan bedeninde yük dengesinin bozulması, zaman içerisinde omurgada dejenerasyona neden olur. Ağır sırt çantası bir yana, küçük bir çanta bile omurga açısını değiştirebilir” dedi.

 Okul Çantasının Kilosunun Yanı Sıra Şeklide Önemli!

Uzm. Dr. Önder Tavlan Çifçi; çantanın kilosunun yanı sıra şeklinin de önemli olduğunu belirterek, askıları sert, dar bir okul çantasının; boyun, sırt ve bel bölgesindeki bağ dokularına zarar verdiğine dikkat çekti. Okul döneminde ki çocukların anne babalarına, askıları geniş, sert olmayan ve de omuz askıla ayarı iyi dengelenmiş sırt çantaları almalarını tavsiye etti. Dr. Çifçi; çocukların okul çantalarındaki ağırlık dengesini sağlamada ve düzgün duruş konusunda öğretmelere ve ebeveynlere sorumluluklar düştüğünü belirterek, öğrencilere gerekli uyanlarda bulunmalarını tavsiye etti.

 

Çocukluk Dönemde de Uygulanabilen En Doğal Yöntem: Proloterapi

Çocuk yaşlardaki duruş bozukluğu, sürekli eğilerek ders çalışma ve ağır sırt çantası kullanımı gibi etkenlerle başlayan bel ve sırt ağrıları için en etkili ve doğal yöntemin, doğal bir enjeksiyon uygulaması olan Proloterapi tedavisi olduğunu söyleyen Dr. Önder Taylan Çifçi, çocukluk döneminde de uygulanabilen ve herhangi bir yan etkisi olmayan tedavi olduğunu söyledi. Dr. Çifçi; “Proloterapi, zayıflamış eski işlevselliğini kaybetmiş eklemlen, kıkırdakları, ligamentleri ve tendonları güçlendirmek, tekrar eski haline getirmek için proliferan solüsyonların enjeksiyonu ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Proloterapi iyileşmeyi uyaran bir enjeksiyon tekniğidir. Güçsüz ve hasarlanmış dokularda hücre oluşumu ve rejenerasyon ile bir nevi vücudun iyileşme sistemini uyaran bir zararsız bir iltihaplanma sağlanır. Özellikle omurga kaynaklı hastalıklarda ve genç hastalarda tedavide yüzde yüze varan başarı elde edilmektedir” dedi.

 

 Dr. Önder Taylan Çifçi KİMDİR?

Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi 1978 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1996 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tıp eğitimine başladı ve 2002 yılında mezun oldu. Ağrı tedavilerine olan ilgisi sebebi ile GATA Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 2011 yılında uzman doktor olarak atandığı Gümüşsüyü Asker Hastanesi’nde ağrı tedavilerine yönelerek çalışmalarını yoğunlaştıran Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi, hastane bünyesinde AĞRI KLİNİĞİ kurarak PROLOTERAPİ yöntemi ile birçok hastayı ameliyat olmaktan kurtararak tedavi etti. Omurgadaki fıtıklar ve eklem kireçlenmesi başta olmak üzere kronik ağrılı hastalıkların tedavisinde doğal bir iyileşme sağlayan PROLOTERAPİ yöntemi konusunda uzmanlaşan Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi, Türkiye’ye yeni gelen bu yöntemin öncülerinden biri oldu. 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki görevinden ayrılarak PROLOTERAPİ tedavisi ile daha yoğun bir şekilde ilgilenmeye başladı. Konusunda dünyadaki en etkili ve yetkin kuruluş olan Hackett Hemvvall vakfının eğiticilerinden Dr. Stephan CAVALLİNO’dan ve NÖROPROLOTERAPİ tekniğinin tescil sahibi uygulayıcısı ve eğiticisi Dr. John Lyftoght’tan eğitimler aldı. 2015 yılının ilk yansında Özel Levent Proloterapi Kliniği’ni kuran Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi bugüne kadar binlerce hastanın ağrılarını dindirirken, ilaç ve ameliyat alternatifini son çare olarak gördü. Bundan sonraki hedefi “Proloterapi yönteminin bilinirliğini artırmak ve bu tedaviyi daha çok hastaya ulaştırmak” olan Dr. Çifçi halen İstanbul 4. Levent’te hastalarına hizmet vermekte olup evli ve bir çocuk babasıdır.