Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Olur Mu?

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de bel fıtığıdır. Bel fıtığı aynı zamanda disk hernisi olarak bilinmektedir. Omurlar arasında yer alan disk yapıların bozulması ve kanal dışına taşması sonucu bel fıtığı oluşmaktadır. Omurilikten çıkan sinir köklerinde sıkışma veya omurilik kanalında daralma yapan bel fıtığı çeşitli ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar zaman içerisinde bacağa ve ayağa kadar uzanan şiddetli ağrıların hissedilmesine neden olmaktadır.

Bel fıtığının tespit edilme aşamasına göre farklı tedavileri olup her bel fıtığı sorunu ameliyatla müdahale gerektirmez. İstatistiklere göre bel fıtığı vakalarının %2’si ameliyatlık olup, ameliyat sonrası devam eden bağ doku hasarı nedeni ile hastaların %40’ında ilk 7 yılda yeniden fıtık meydana gelmektedir.

Bu sağlık problemi ileri evre fıtık yok ise, kaslarda aşırı güçsüzlük veya idrar kaçırma gibi belirtiler yaşanmıyor ise genelde ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.

 Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisinde Proloterapi

 

Proloterapi, içeriğinde irrritan veya proliferatif (dokuyu güçlendiren) solüsyon bulunan enjeksiyonlar yardımı ile uygulanan bir bel fıtığı tedavisi olmaktadır. Bu, ameliyatsız bir yöntem olduğundan herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden bel fıtığı tedavisi sağlar.

Bel fıtığı problemi, omurganın yükünü taşıyan ligamentler(bağlar)’deki gevşeklik sonucu meydana gelmekte ve buna bağlı kas spazmı nedeni ile kronik ağrı meydana gelmektedir. Kemikleri bir arada tutma görevine sahip ligamentlerde oluşan gevşeklik/zayıflık sonucu, vücut bu gevşekliği kaslar ile gidermeye çalışır. Oysa yük taşıma kasların görevi olmayıp, kaslar ligament yapılar kadar güçlü değildirler. Omurganın yükünü taşıma gücüne sahip olmadığından bu gevşeklik tedavi edilmezse kaslar üzerine binen aşırı ve dengesiz yük nedeniyle spazm meydana gelir. Bu ligamentöz gevşekliği tedavi edilmez ve omurga güçlendirilmez ise kişinin sağlığına kavuşması çok düşük bir ihtimal olmaktadır. Çünkü temel problem ligamentöz gevşekliğe bağlı olarak gelişmektedir. Bu bağlamda Proloterapi ameliyatsız yöntemle, doğal yoldan iyileşme sağlayan; Basit, Güvenli ve Etkin bir bel fıtığı tedavisi yöntemidir.

 Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Proloterapi uygulaması, hastanın acı hissetmemesi adına gereken konfor ve şartlar sağlandıktan sonra irritan solüsyonunun enjektör yardımı ile eklemler ve çevresindeki ve omurga üzerindeki ligament ve kas tutunma yerlerine (enthesis bölgeleri) verilmesi suretiyle gerçekleştirilir. Bu yöntem, insan vücudunda bulunan tamir sisteminin uyarılması temeline dayanan ve bu doğrultuda ağrılı veya işlevi zayıflamış bölgenin tekrar eski haline dönmesine yardımcı olan ameliyatsız bir bel fıtığı tedavi yöntemidir.